Predstavljajte si turnir v odbojki, igra ekipa gimnazije proti ekipi učencev z motnjo v duševnem razvoju. Poskušajo igrati drug proti drugemu, ne gre. Gimnazijci prilagodijo način igranja, še vedno ne gre. Prilagajajo in spreminjajo, pa vendar ne deluje. Potem se gimnazijci pomešajo med učence s posebnimi potrebami, igrajo v mešanih ekipah drug proti drugemu in igra steče. Rezultat tako ali tako ni važen, ker gre za sodelovanje, spoštovanje, pošteno igro. Meje med »normalnim« in »posebnim« se zbrišejo, pomembna je igra, radost, veselje, vključenost vseh. Igra, tudi športna, se vedno znova pokaže kot pomembno orodje inkluzije, vključevanja, povezovanja oseb z različnimi potrebami.
Pred 18. leti je nastala ideja, da bi osebe z motnjo v duševnem razvoju pripeljali izza zidov segregiranih izobraževalnih institucij v svet, v centre mest, med ljudi, v družbo. In tako je nastalo mednarodno festivalsko leto Igraj se z mano, majski festival Igraj se z mano, kmalu za njim se je odvil tudi prvi mednarodni športno – družabni dogodek Bodi športnik – Igraj se z mano. Že od samega začetka so pri njegovem uresničevanju igrali pomembno vlogo številni deležniki – šole, vrtci, društva, klubi in prostovoljci.
Tekom let je dogodek pridobival pomembno medijsko pozornost, vedno večjo udeležbo, obenem pa tudi prispeval k odpiranju slovenske družbe, ki je osebe s posebnimi potrebami vedno bolj sprejemala. Festivalsko leto je vplivalo ne le na slovensko družbo, temveč tudi širše, saj so se podobni dogodki odvijali v drugih državah, v Sloveniji pa tudi po drugih mestih, ne le Ljubljani.
Kongresni trg se tako vsako leto konec maja spremeni v eno veliko, srčno, povezovalno, sodelovalno prizorišče, na slovenski dan športa pa se travnata površina Športnega centra Triglav pretvori v eno veliko gibajoče, športno veselje.
Šport in vključevanje sta osrednja elementa naših dolgoletnih prizadevanj, s katerimi omogočamo čas in prostor, da se ljudje povezujejo, sodelujejo, spoznavajo drug drugega, premagujejo lastne ovire, predsodke in strahove. Mednarodni inkluzivni športno-družabni dogodek Bodi športnik – Igraj se z mano je tovrsten dogodek, ki stremi k vključevanju oseb s posebnimi potrebami v redne športne klube, društva ali gibalne dejavnosti nasploh. Preko sodelovanja šol, društev in posameznikov na dogodku, si želimo preseči morebitne ovire, izzive na poti k uresničevanju te ideje vključevanja. In tekom let so tako nastale številne lepe zgodbe, ki jih pišejo društva in klubi kot so Woop, Športno društvo Sokol, Judo klub Tatami in številni drugi, ki imajo izkušnje vključujoče prakse na področju športa.
Bistvena ideja, ki stoji za tovrstnimi mednarodnimi dogodki je da na eni strani dajejo osebam s posebnimi potrebami možnost, da zasijejo, da pokažejo, da tudi oni marsikaj zmorejo, da pomagajo pri pripravi in izvedbi takega dogodka, ali v njem aktivno sodelujejo. Po drugi strani pa tovrstni dogodek senzibilizira večinsko populacijo, da sprejema osebe z manj priložnostmi, premaguje lastne strahove, predsodke, ovire ter v končni fazi z njimi sodeluje, se igra, odbija žogo. Najlepši del vključevanja je ravno v tem, da se brišejo meje, da se niti več ne vidi da ima npr. izvajalec delavnice posebne potrebe ali da ekipo prostovoljcev sestavljajo tudi posamezniki z manj priložnostmi.
Mednarodna dimenzija tovrstnih dogodkov nam je še kako pomembna, saj si že leta prizadevamo, da bi naše dobre prakse potovale preko meja. Letos je naš dogodek del evropskega projekta Erasmus+ šport programa z naslovom »Sport play, for winning the way« oziroma SportWay. Projekt združuje partnerje in posameznike iz Slovenije, Avstrije in Italije z namenom organizacije inkluzivnih športnih dogodkov, ki spodbujajo sodelovanje in vključevanje vseh, ne glede na posebne potrebe ali socialno ozadje. Projekt poudarja pomen poštene igre ter prizadevanj za ustvarjanje bolj vključujoče športne kulture z organizacijo delavnic in turnirjev.
Vsi smo namreč prepričani, da tovrstni dogodki služijo tudi kot poligon za udeležence in izvajalce, ki želijo pridobiti znanje in izkušnje o tem, kako vključevati inkluzivne prakse v redne športne aktivnosti, s čimer prispevajo k dolgoročni spremembi pristopa k športu na ravni Evropske unije. Cilj je tudi dolgoročna vključitev teh dogodkov v Evropski teden športa po vsej Evropski uniji.
Organizacija tovrstnega mednarodnega inkluzivnega dogodka zahteva skrbne in temeljite priprave, ki se začnejo že mesece pred njegovo izvedbo in z namenom, da bi k tej aktivnosti organiziranja spodbudili in podprli še marsikatere druge organizacije v evropskem prostoru, smo si zadali, da vse korake skrbno beležimo, zapišemo in naredimo praktičen, uporaben priročnik. Ta bo zajemal tako vidim organizacije, kot tudi vključevanja prostovoljcev in vseh, ki so-ustvarjajo njegovo dogajanje. Na voljo bo naslednje leto, do takrat pa se bodo podobni dogodki kot je Bodi športnik – Igraj se z mano, odvili še v Italiji in Avstriji.
Star kitajski pregovor ima prav: “Povej mi in bom pozabil, pokaži mi in se bom spomnil, vključi me in bom razumel.” Najbolj bodo razumeli tisti, ki bodo vključeni v mednarodne inkluzivne dogodke kot je Bodi športnik – Igraj se z mano. Vabljeni tudi sami, da to izkusite in doživite. Priložnosti je vsako leto septembra na slovenski dan športa.
Marja Medved
Koordinatorka projektov in prostovoljcev
Center Janeza Levca Ljubljana